Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lip 21, 2023 in Remont i budowa |

Upały, a sen – jak dobrze się wysypiać podczas takich dni?

Szacuje się, że optymalna temperatura do spania dla osoby dorosłej to przedział 16-21 stopni Celsjusza. Niestety, latem o wiele trudniej osiągnąć ten zakres w sypialni. Gorące noce to zmora wielu osób, która przyczynia się do powstawania zaburzeń snu, a także nieefektywnego wypoczynku. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które są w stanie temu zapobiec, a oto kilka z nich!

Sposób 1 – wieczorne wietrzenie sypialni

Wieczorem często powietrze staje się chłodniejsze i bardziej przyjemne. W tym celu nie zapominajmy o wywietrzeniu nie tylko całego domu, ale także sypialni. Pozwoli to na uzyskanie odpowiedniej temperatury, a także komfortowy sen.

Sposób 2 – wybór odpowiedniej pościeli

Innym sposobem na upały jest zainwestowanie w dobrą pościel. Powinna ona pochłaniać wilgoć z naszego ciała oraz odprowadza ją w czasie snu, gwarantując nam komfortowy wypoczynek. Najlepiej sprawdzi się tu bawełna lub jedwab, który posiada dodatkowe właściwości chłodzące.

Sposób 3 – schłodzenie materaca

Sposobem na chwilową ulgę w czasie upałów jest schodzenie materaca. Wystarczy tutaj napełnić butelkę lodowatą wodą i przyłożyć ją tam, gdzie znajdują się punkty do schłodzenia ciała. Najczęściej robi się to pod kolanami, łokciami, kroczem, nadgarstkami czy kostkami. Pomóc może także termofor ze schłodzoną wodą.

Sposób 4 – zakup nowego materaca

Czasem najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nowego materaca. Co prawda większość modeli jest dostosowana do użytku przez cały rok, jednak niektórzy posiadają dodatkowe elementy. Jednym z nich jest pianka chłodząca, która pozwala na przyjemne chłodzenie całego ciała w czasie snu.

Sposób 5 – schładzanie się zimną wodą

Przed snem warto napełnić pustą buteleczkę po perfumach lub innym kosmetyku, który można rozpylać, zimną wodą. W ten sposób w każdej chwili w nocy będziemy w stanie schłodzić kark, szyje czy kolana.

Sposób 6 – używanie piżam

Warto również zadbać o to, w czym śpimy. Najlepiej postawić tutaj na bawełniane lub jedwabne piżamy, które gwarantują swobodne oddychanie. Unikajmy wszelkich produktów zawierających jakiekolwiek tworzywa sztuczne. A w naprawdę upalne noce możemy rozważyć spanie nago.

Sposób 7 – zakup kołdry na lato

Kołdra na lato może odmienić sen niejednej osoby. Wynika to z faktu, iż na rynku znajdziemy specjalne modele, które idealnie sprawdzą się na tę porę roku. Są one lekkie, przewiewne oraz syntetyczne, przez co gwarantują właściwe warunki do wypoczywania.

Sposób 8 – unikać nagrzewania się sypialni w ciągu dnia

Ciepłe pomieszczenie o wiele ciężej schłodzić, dlatego postarajmy się w sypialni, ale także w innych częściach domu o maksymalne zaciemnienie. W ten sposób nie wpuścimy promieni słonecznych do środka, a także unikniemy przegrzania.

Sposób 9 – branie zimnego prysznica

Świetnym pomysłem na upały jest branie chłodnego, ale nie lodowatego prysznica. W ten sposób obniżyć temperaturę ciała, przez co łatwiej będzie nam zasnąć. Jednak pamiętajmy jedno – na zbyt zimną kąpiel ciało reaguje obronnie i będzie się rozgrzewać!

Sposób 10 – inwestycja w wiatrak

Stawiając wiatrak w sypialni, możemy zapewnić sobie optymalny przepływ powietrza. Musimy go przy oknie, gdy noce są chłodniejsze, co pomoże na stworzenie odpowiednich warunków do zasypiania. Pamiętajmy jednak, że pozostawienie otwartych okien na noc nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem!

Doskwierające nam w ciągu dnia upały nie muszą wpływać na zdrowy i spokojny sen! Istnieje wiele sposobów, które pozwolą nam dobrze się wyspać podczas takich dni, a wiele z nich nie wymaga od nas zbyt dużego nakładu finansowego lub czasowego.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.