Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2020 in Remont i budowa |

Budowa domu – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Budowa domu i posiadanie własnego ogródka należy do jednego z najpowszechniejszych pragnień zwłaszcza młodych osób. Jednak budowa swojego domu to ogromne wyzwanie, któremu podołanie wymaga wiele zaangażowania, cierpliwości i co najważniejsze finansów. Decydując się na budowę domu, warto przygotować się w każdy możliwy sposób, dzięki czemu żaden wydatek i potrzebna do podjęcia decyzja nie będą zaskoczeniem.

Przygotowanie do budowy

Przed rozpoczęciem samej budowy na inwestorów czeka wiele jeszcze wiele decyzji do podjęcia oraz etapów do zorganizowania. Najważniejszym jest z pewnością posiadanie działki budowlanej. Aby mieć własną działkę budowlaną, należy dokładnie wybrać lokalizację i powierzchnię całej działki. Koszty działki mogą stanowić wkład własny do późniejszego kredytu hipotecznego, jednak w momencie starania się o jego przyznanie, działka powinna być nieobciążona oraz w całości spłacona. Następnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego projektu domu spośród tych gotowych lub skorzystanie z usług architekta, który zaprojektuje budynek według indywidualnych oczekiwań. Kiedy działka oraz projekt są już gotowe, kolejnych kilka tygodni należy spędzić na oczekiwaniu na pozwolenia na budowę oraz różne inne dokumentacje, które wymagane są przed rozpoczęciem całej inwestycji.

Kredyt hipoteczny

Jeszcze przed wystąpieniem o kredyt hipoteczny konieczne jest poniesienie takich kosztów jak zakup działki budowlanej, zakup projektu domu oraz koszty całej dokumentacji. Wszystkie te wydatki mogą zostać przez bank potraktowane jako wkład własny do kredytu hipotecznego. Wiele osób podejmujących się budowy domu na kredyt hipoteczny, decyduje się także na wykonanie robót ziemnych i zalanie fundamentów za własne oszczędności. Jest to dodatkowy etap zapewniających zwiększenie wkładu własnego, a tym samym większą szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który według prawa nie może żądać od inwestorów żadnych opłat. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o kredyt hipoteczny, doradca otrzyma swoją prowizję wprost z banku przyznającego kredyt. Wnioskowanie o kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja, do której warto się przygotować, między innymi poprzez analizę warunków oraz koszty spłaty rat przez wiele lat.

Wykańczanie

Do budowy domu niezbędni są fachowcy, którzy wykonają wszystkie potrzebne prace budowlane. Podczas poszukiwań ekipy budowlanej, warto kierować się wieloma kryteriami, takimi jak jakość wykonywanej usługi, opinie wśród poprzednich klientów, a także cennik. Kierowanie się wyłącznie najniższą ceną, może niestety doprowadzić do sytuacji, gdy poszczególne etapy prac zostaną wykonane niedokładnie lub nieprawidłowo, tym samym narażając inwestorów na dodatkowe koszty. W zależności od decyzji o wyborze fachowców, koszty budowy domu mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt tysięcy, dlatego warto podejmować wszystkie decyzje z jak największą ostrożnością i rozwagą. Budowany dom ma służyć przez wiele lat, dlatego powinien być wykonany z najwyższą starannością i solidnością.

Więcej na ten temat: bud-kor.pl