Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 15, 2024 in Remont i budowa |

Słupki parkingowe – jaki wybór będzie najlepszy?

Słupki parkingowe to częsty widok na parkingach miejskich czy osiedlowych, ale też w przestrzeni miejskiej. Pełnią one bardzo ważną funkcję, gdyż pozwalają wydzielić miejsca parkingowe, a także oddzielić jezdnie od chodników. Są więc nie tylko elementem estetycznym, ale też podnoszą bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Jakie są rodzaje słupków parkingowych?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje słupków ulicznych. Najpopularniejsze są słupki betonowe, składane słupki metalowe oraz miejskie słupki stalowe. Różnią się od siebie konstrukcją i przeznaczeniem.

Ich zadaniem może być oddzielenie jezdni od chodnika, wydzielenie miejsc parkingowych w przestrzeni publicznej, wyznaczenie trasy ścieżki rowerowej czy zablokowanie przejazdu w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Słupki metalowe składane

Metalowe słupki składane wykonane są wysokiej jakości materiałów oraz zabezpieczone ocynkowaniem galwanicznym lub malowaniem proszkowym z podkładem cynkowym. Dostępne są w wersji na kłódkę zatrzaskową lub zamek zatrzaskowy i są dodatkowo wyposażone w gumowy odbojnik z metalową tuleją oraz pasy ostrzegawcze wykonane z folii drogowej.

Ich głównym zadaniem jest blokowanie wjazdu na miejsce parkingowe przez osoby nieupoważnione. Często stosuje się je na parkingach przy prywatnych posesjach, biurowcach, osiedlach mieszkalnych i wszędzie tam, gdzie ktoś wykupił miejsce parkingowe.

Paski odblaskowe sprawiają, że słupki parkingowe są widoczne z większej odległości, nawet o zmroku. Łatwy w obsłudze mechanizm składania i rozkładania oraz prosty montaż sprawia, że tego rodzaju słupki są bardzo funkcjonalne.

Wyróżniamy blokady parkingowe w postaci prostych słupków z zamkiem zatrzaskowym lub ze składana konstrukcją. Oba rodzaje służą do blokowania wjazdu na miejsce parkingowe w określonych okolicznościach.

Słupki betonowe

Uliczne i parkingowe słupki betonowe najczęściej wykonane są z wysokiej klasy betonu płukanego o różnych kolorach kruszywa, a także architektonicznego, w którego skład mogą wchodzić na przykład cement, płukane kruszywa i piasek sortowany.

Takie słupki zwykle mają konstrukcję prostego i stabilnego o zaoblonych krawędziach. Opcjonalnie mogą mieć odblaskowe pasy lub elementy ozdobne. Są też słupki donice, które pełnią funkcję estetyczną oraz praktyczną.

Głównym zadaniem betonowych słupków jest organizacja przestrzeni, w której istnieją różne formy ruchu drogowego. Słupki betonowe mogą blokować wjazd pojazdów na chodnik, uniemożliwiać parkowanie w niedozwolonych miejscach, na przykład przed bramą wjazdową, a także ograniczać przejazd w przypadku ulic jednokierunkowych.

Uliczny słupek betonowy SB118 fot. eko-asklepios.pl

Słupki betonowe cechują się dużą wytrzymałością, gdyż beton to surowiec odporny na różne czynniki. Z powodzeniem sprawdzą się na otwartej przestrzeni, gdzie są narażone na zmienne warunki pogodowe, w tym deszcz, śnieg, mróz, silny wiatr czy promienie słoneczne.

Dzięki zabetonowaniu ich w podłoże będą też odporne na próby przewrócenia, na przykład na skutek aktów wandalizmu czy kolizji z pojazdem. Z pewnością więc posłużą na lata, nie wymagając zabiegów konserwacyjnych czy napraw.

Ich uniwersalny design i neutralna kolorystyka idealnie wpasuje się w miejski klimat i nowoczesne zabudowania. Świetnie pasują do nowych osiedli mieszkaniowych, terenów biurowych czy w centrach miast, tworząc spójną całość z resztą zabudowy.

Słupki stalowe

W sprzedaży dostępne są także miejskie słupki uliczne wykonane ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo. Słupki mogą mieć różną wysokość oraz zaczepy do montowania łańcuchów, dzięki czemu z łatwością można z nich stworzyć ogrodzenie oddzielające na przykład chodnik od jezdni.

Tego typu słupki uliczne często posiadają eleganckie wykończenie, na przykład ozdobne zakończenie na szczycie oraz u podstawy. Będą więc doskonałym rozwiązaniem w miejscach eleganckich, wymagających szczególnego zaaranżowania przestrzennego.

Dotyczy to na przykład parków miejskich, eleganckich katedr, kościołów czy zabytków. Aby nie zepsuć aury takich miejsc, a jednocześnie zapewnić przechodniom bezpieczeństwo, warto wybrać słupki uliczne utrzymane w eleganckim, nieco renesansowym stylu.

Wszystkie opisane rodzaje słupków parkingowych i ulicznych znajdziesz w sklepie Eko-Asklepios. W ofercie sklepu nie brakuje nowatorskich rozwiązań, jeśli chodzi o małą architekturę. Słupku dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, rozmiarach, kształtach, sposobach wykończenia czy montażu.

Zobacz ofertę słupków: https://eko-asklepios.pl/kategoria-produktu/slupki/

Słupki parkingowe – idealne kształtowanie przestrzeni

Niezależnie od tego, czy chcemy zaaranżować niewielką przestrzeń wokół własnej posesji czy też planujemy duży projekt związany z aranżacją przestrzeni miejskiej, warto w tym uwzględnić wielofunkcyjne i wszechstronne słupki parkingowe i uliczne.

Dzięki nim można z łatwością kształtować przestrzeń bez znacznego ingerowania w już istniejącą zabudowę. Uniwersalny design sprawia, że doskonale wtapiają się w tło, tworząc pozornie niewidoczne, ale jakże pożyteczne i harmonijne elementy otoczenia.