Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on cze 4, 2020 in Remont i budowa |

Jak przebiega kurs na wózek widłowy i czy opłaca się go robić?

Wózki widłowe to zdecydowanie najpopularniejsza grupa urządzeń transportu bliskiego wykorzystywanych w większości magazynów, hal produkcyjnych czy sklepów i hurtowni wielkopowierzchniowych. Obecnie przedsiębiorcy regularnie poszukują wykwalifikowanych operatorów wózków widłowych. Jak przebiega kurs na wózek widłowy i ile można zarobić na tym stanowisku?

Kurs na wózek widłowy – kto może zostać operatorem?

Operatorem wózka widłowego może zostać każdy, bez względu na dotychczasowe doświadczenie, umiejętności czy wykształcenie – wystarczą chęci do zdobycia odpowiednich kwalifikacji. Podstawowym i jedynym wymogiem, który należy spełnić przed zapisaniem się na kurs na wózek widłowy, jest ukończenie 18. roku życia. Poza tym bezpośrednio przed podjęciem pracy na stanowisku operatorskim w zakładzie pracy, nowy pracownik przechodzi badania lekarskie, które określają, czy operator nie wykazuje przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku.

Jak wygląda kurs na wózek widłowy?

Kurs na wózek widłowy jest relatywnie szybkim i prostym szkoleniem. Zazwyczaj trwa ono od jednego do paru tygodni i może być przeprowadzane w trybie dziennym, zaocznym, wieczorowym, weekendowym czy przyśpieszonym. Szkolenie może odbywać się w siedzibie firmy szkoleniowej lub w miejscu wskazanym przez przedsiębiorstwo zamawiające kurs. Samo finansowanie szkolenia może być rozbite na dogodne raty oraz wsparte finansowaniem zewnętrznym – np. w postaci dotacji czy funduszy rozwojowych.

Kurs na wózek widłowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. W trakcie części teoretycznej kursanci poznają wszelkie teoretyczne zagadnienia związane z budową, zasadą działania i obsługą wózków jezdniowych, uczą się obowiązków operatorskich, procedur działania oraz poznają aktualne przepisy BHP i dozoru technicznego. Część praktyczna sprowadza się do nauki bezpiecznego i skutecznego obsługiwania wózków widłowych.

Czy opłaca się robić kurs na wózek widłowy?

Tak, zdecydowanie się opłaca! Kurs na wózek widłowy jest w stanie zwrócić się już z pierwszej pensji uzyskanej na stanowisku operatora. Samo szkolenie diametralnie zwiększa szansę pozytywnego zaliczenia egzaminu operatorskiego, a także kompleksowo przygotowuje do bezpiecznej i wydajnej pracy na stanowisku operatora wózków jezdniowych.

Operatorzy wózków widłowych mogą liczyć na dobrze płatną i stabilną pracę. Średnie zarobki na tym stanowisku w Polsce oscylują w zakresie od 2300 zł netto do nawet powyżej 3000 zł netto. Poza tym operatorzy nierzadko uzyskują liczne benefity pozapłacowe.