Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 15, 2019 in Remont i budowa |

Przekazanie mieszkania

Dla niektórych osób przekazanie mieszkania przykładowo od rodziców, czy dziadków może być faktycznie powodem do radości. Otrzymujemy wtedy w darowiźnie miejsce, w którym będziemy mogli zamieszkać lub je sprzedać. Jeśli jesteś osobą, która szykuje się do przekazania komuś swojego mieszkania lub osobą, która to mieszkanie odbiera, to poniższy artykuł może okazać się dla Ciebie naprawdę pomocny.

Przepisanie mieszkania darowizna

Poza skorzystaniem z usług notariusza, który przeniesie na nas prawa własności oraz złoży wniosek o wprowadzenie tych praw do księgi wieczystej należy pamiętać także o innych ważnych rzeczach.

1. Notariusz po stworzeniu aktu notarialnego dokonuje zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Darowizna jest umową, więc może zawierać ona pewne warunki, które osoba obdarowywana musi spełnić, aby otrzymać na swoją własność tą daną darowiznę.

2. Podatek od darowizny. Darowizna danej nieruchomości nie do końca zawsze jest jest darmowa, bowiem często zdarza się, że należy odprowadzić od niej podatek do Urzędu Skarbowego. Nie opłaca się podatku tylko wtedy, gdy dana darowizna została nam przekazana od rodziców.

Podsumowując przekazanie darowizny w postaci mieszkania należy odpowiednio wcześniej zaplanować. Przede wszystkim ważny jest kontakt z notariuszem, w celu przeniesienia na nas praw własnościowych. Następnie, jeśli występuje taka konieczność należy opłacić podatek. Jeśli jesteś więc osobą obdarowywaną lub osobą, która chce kogoś obdarować, to warto przed tym zaznajomić się z przepisami.