Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 17, 2020 in Remont i budowa |

Kupno czy wynajem mieszkania?

Polska jest jednym z niewielu państw w Europie, gdzie wyjątkowo duży nacisk kładzie się na kupno mieszkania. Powodem może być choćby fakt, że rynek wynajmu mieszkań jest niemal całkowicie sprywatyzowany, co skutkuje bardzo wysokimi – i często nieopłacalnymi w porównaniu do zakupu własnego mieszkania – kosztami. W wielu krajach Europy Zachodniej, w przeciwieństwie do Polski, mieszkania na wynajem udostępniane są przez podmioty państwowe, przez co mieszkańcy mogą liczyć nie tylko na bardziej atrakcyjne ceny, ale również możliwość wynajmu bezterminowego. Jednak nawet w Polsce wynajem – tak samo jak i kupno – mieszkania ma swoje wady i zalety. Sprawdź na macsimum.com.pl .

Wynajem mieszkania – wady i zalety

Z pewnością największą zaletą mieszkania wynajmowanego jest fakt, że umowę można stosunkowo łatwo rozwiązać, co pozostawia nam możliwość dużej mobilności. W momencie zmiany pracy, konieczności przeprowadzki lub zwyczajnej chęci szukania mieszkania o innym standardzie (np. w lepszej lokalizacji czy w lepszym standardzie) wystarczy dotrzymać okresu wypowiedzenia umowy, by nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Dużą zaletą – szczególnie dla osób młodych – jest brak konieczności brania kredytu. W końcu wiąże się to nie tylko z odpowiedzialnością, ale również z dodatkowymi kosztami i wieloma formalnościami, których musi dopełnić kredytobiorca. Ludzie młodzi bez partnerów i dzieci chętnie też wynajmują same pokoje – coraz częściej nie dotyczy się to jedynie studentów, ale również osób samotnych po 30 roku życia, które większość czasu spędzają poza miejscem zamieszkania. Dodatkową zaletą jest możliwość dalszego gromadzeniu kapitału, który musiałby być wydany na koszty kredytowe i wkład własny – a taki kapitał młodzi ludzie coraz chętniej wykorzystują na inwestycje lub doszkalanie w celu poprawienia własnej sytuacji finansowej.

Minusem mieszkania w wynajmowanym mieszkaniu jest to, że miesięczne koszty opłat mogą przewyższać koszty kredytu. Trzeba również brać pod uwagę fakt, że w każdej chwili to właściciel mieszkania może wymówić umowę. Pamiętajmy również o tym, że nie zawsze jesteśmy w stanie porozumieć się z wynajmującym, który może nie życzyć sobie choćby palenia w pomieszczeniach użytkowych lub posiadania zwierząt.

Kupno mieszkania – wady i zalety

Największym plusem zakupy własnego mieszkania jest oczywiście to, że w momencie spłacenia kredytu staje się ono naszą inwestycją w przyszłość. W każdej chwili możemy je sprzedać lub wynająć, co pozwala nam pozyskać natychmiastowe środki (np. na wyjazd lub zakup innej nieruchomości) lub stałe, niewielkie wpływy gotówki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że – szczególnie w dużych miastach – częściej rata kredytu wraz z czynszem będzie wynosić podobną lub nawet mniejszą kwotę niż wynajem mieszkania o podobnym standardzie. Zaletą posiadania własnego mieszkania jest również bezpieczeństwo oraz fakt, że możemy je urządzić w dowolnie wybrany sposób. Z pewnością największą wadą jest to, że w razie usterek to my ponosimy pełne koszty ich naprawy oraz to, że w razie koniecznej przeprowadzki zdecydowanie trudniej jest sprzedać mieszkanie niż rozwiązać umowę wynajmu.

Kupno czy wynajem mieszkania?. Każdy z nas ma inne priorytety, inny tryb życia i inne oczekiwania od przyszłości. To, czy kupimy czy wynajmiemy mieszkanie powinno być zdecydowaną, przemyślaną decyzją, ale musi zależeć przede wszystkim od nas samych.