Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on lis 21, 2022 in Remont i budowa |

Pasy mocujące – podstawa bezpiecznego transportu

Żadna firma przewozowa nie obejdzie się bez pasów transportowych. To właśnie od nich zależy bezpieczeństwo przewożonego ładunku, jak i innych uczestników ruchu. Źle upięte pasy mocujące lub słaba ich jakość może przyczynić się do spowodowania wypadku samochodowego, co za tym ryzyko jest tu ogromne. Jak wybrać odpowiednie pasy transportowe, by zawsze mieć pewność, że ładunek na pace dotrze do celu bez szwanku?

Jakie pasy mocujące wybrać?

Trzeba zdawać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że za zły wybór pasów można dostać mandat. Musisz też wiedzieć, że często jeden pas to za mało, a wszystko oczywiście zależy od ładunku, jaki aktualnie przewozisz.

Pasy mocujące można podzielić na dwa typy. Pierwszy to pasy transportowe ściągające, które używane są wtedy, gdy nie ma żadnego punktu zaczepienia. Drugim wariantem pasów mocujących są modele dwuczęściowe. Pierwsza jest krótka i zakończona napinaczem, a na drugiej znajdują się zaczepy.

Pasy różnią się również kolorami i to nie ze względów estetycznych. To właśnie barwy informują Cię o właściwościach, takich jak wykorzystany materiał, wytrzymałość na skrajne temperatury i kwasowość.  Wszystkich tych danych możesz dowiedzieć się z etykiety, która przeważnie jest wszyta na końcu pasów mocujących

Ważne jest, aby dobrze oszacować, jaki ładunek będziesz wiózł oraz pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę na pogodę, ponieważ metal łatwo może się nagrzać i zwiększyć znacznie temperaturę ładunku.

Jakie są rodzaje pasów transportowych?

Pasy transportowe zawsze mają jedno i to samo zastosowanie – zabezpieczyć dany ładunek i dbać o bezpieczeństwo na drodze. Trzeba odpowiednio dobrać do konkretnego załadunku, a. zależeć to będzie od jego ciężaru oraz wielkości. Dodatkowo innych pasów użyjesz do zabezpieczenia samochodów, a jeszcze innych pasów do przewiezienia na przykład stolika. Pamiętaj o tym, że najwytrzymalsze pasy z powodzeniem wykorzystasz do wielu zadań, z kolei te słabsze nadają się przeważnie np. do przeprowadzek.

Pasy rozróżni ich wielkość, napinacze i haki oraz kolor, gdzie:

  • Pasy niebieskie – są wykonane z polistyrenu, utrzymują parametry w temperaturze od -40 do +100 stopni Celsjusza i są odporne na kwasy mineralne;
  • Pasy zielone – są również wykonane z polistyrenu i zachowują swoja wartości w temperaturze od -40 do +100 stopni Celsjusza, lecz nie są wytrzymałe na kwasy mineralne;
  • Pasy brązowe – ich tworzywo to również polistyrenu i utrzymują swoje cechy od -40 do +80 stopni Celsjusza i nie są odporne na kwasy mineralne.