Czym zajmuje się metaloplastyk?
Metaloplastyka to metoda, dzięki której powstają wyroby artystyczne z metalu. Metalowe dekoracje i ozdoby, którymi coraz chętniej zdobimy nasze domy i mieszkania powstają w niezwykle ciekawym procesie, którego korzenie sięgają czasów prehistorycznych.
Metaloplastyka artystyczna umożliwia twórcy stworzenie przedmiotów przeznaczonych do użytku, takich jak niewielkie meble, kwietniki czy półki ścienne, a także dekoracji. Metaloplastyk to artysta, który jednocześnie jest rzemieślnikiem wykonującym trwałe i wysokiej jakości produkty.
Najstarszymi, znany rzeczami wykonanymi za pomocą metaloplastyki artystycznej są ozdoby z brązu służące dekoracji (klamry i bransolety) lub codziennemu użytkowi (naczynia i noże). Grawerowanie takich przedmiotów rozpoczęło się natomiast w starożytnej Grecji.
W średniowieczu zaczęto inkrustować złotem i srebrem, dzięki czemu powstało wówczas naprawdę sporo niesamowitych dzieł metaloplastyki, na przykład drzwi do katedry, które ukazują życie Jezusa Chrystusa. W Polsce takie drzwi znaleźć można w katedrze w Gnieźnie. Techniki opracowane w średniowieczu kontynuowano przez kolejne stulecia.
Metaloplastyka dzieli się na pewne typy i techniki. Popularną jest metaloplastyka na ścianę (wyroby przeznaczone do powieszenia), a także metaloplastyka do ogrodu (między innymi ogrodowe krzesła, leżaki czy kwietniki). Z metaloplastyki wykonuje się również lampy (na zewnątrz i wewnątrz).
Metal obrobić można na różne sposoby: na ciepło (inaczej zwane kowalstwem) oraz na zimno (kucie, piłowanie, wiercenie, wytłaczanie, wyklepywanie, łączenie i cięcie). Inną techniką metaloplastyki jest odlewnictwo oraz grawerstwo(jako technika dekoracyjna).
Coraz większą popularnością cieszą się dekoracje wykonane metodą metaloplastyki. To już nie tylko metalowe kwietniki, ale także niewielkie meble, doniczki, gazetniki, wieszaki czy stojaki do wina. Metalowe przedmioty pozwalają na uzyskanie interesującego wystroju wnętrza. Ponadto, śmiało można korzystać z nich na co dzień. Z metaloplastyki pozyskać można także płaskorzeźby i rzeźby, przeważnie podobizny smoków, jeleni, czapki czy jaszczurek.
Najnowsze komentarze